Co spakować dziecku na obóz piłkarski?

29.09.2021, 00:00

Pakowanie dziecka na obóz zawsze bywa stresujące. Najpierw planowanie, następnie wkładanie i wyciąganie rzeczy z torby, by upewnić się, czy na pewno wszystko tam włożyliśmy. Później z kolei trzy razy zastanawiamy się nad tym, czy spakowaliśmy wszystkie niezbędne rzeczy, by nasza pociecha podczas obozu była zabezpieczona na wszelkie ewentualności po to, by na koniec i tak nie czuć upragnionego spokoju. Znacie to?

Spokojnie, to tylko obóz w Polsce

Zacznijmy od podstawowej sprawy - nerwy nie są dobrym doradcą. Nasze dziecko wkrótce wyjedzie na obóz w Polsce i przez cały czas będzie pod opieką specjalistów, przeszkolonych w sprawach opieki nad dziećmi. W dzisiejszych czasach wszechobecnej elektroniki kontakt z dzieckiem, które jest na kolonii nawet na drugim końcu kraju, nie stanowi żadnego problemu. Mamy więc pierwszy ważny wniosek - pamiętaj o wymienieniu się numerami telefonu z organizatorem i kierownikiem obozu. W dalszej części artykułu będziemy rozważać jakie rzeczy warto lub trzeba spakować na obóz piłkarski, ale zasady zawarte w tym poradniku sprawdzą się również w przypadku różnego rodzaju kolonii dla dzieci. 

Na początek mamy też złotą wskazówkę - pakuj walizkę razem z dzieckiem. Przejście tego procesu wspólnie od początku do końca sprawi, że oboje będziecie pewniejsi jej zawartości. Podczas pakowania zapisz wszystkie rzeczy na kartce i włóż ją do torby. Dzięki takiemu rozwiązaniu znikną pytania, czy to moja koszulka, czy nie i zdecydowanie ułatwisz ten proces w drodze powrotnej. Od czego więc zacząć pakowanie dziecka na obóz czy kolonię?

Przygotuj checklistę

To punkt, od którego sugerujemy rozpoczynać każde pakowanie. Przeczytaj artykuł, wyciągnij kartkę i długopis lub przygotuj notatnik w telefonie. Wypisz wszystkie punkty, które są niezbędne do wykonania i zacznij je realizować. Uwierzcie nam, checklisty podczas pakowania potrafią zdziałać cuda! 😉

Artykuły higieny osobistej

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak zaczyna się wielka przygoda! Kosmetyczka to bezsprzecznie najważniejsza rzecz, od której powinniśmy zacząć pakowanie walizki.  Nie będziemy wskazywać, co dokładnie powinno się w niej znaleźć, bo nikt nie wie tego lepiej niż mama i tata. Zastanówmy się jednak czy dziecko, które ma z jej zawartości korzystać podczas obozu, zna i rozumie przeznaczenie tych produktów? 

Omów z dzieckiem zawartość kosmetyczki przed wyjazdem. Upewnij się, że wszystkie umieszczone w niej artykuły są mu znane i wie jak z nich korzystać. Wskaż trenera lub wychowawcę jako osobę, która z pewnością rozwieje wątpliwości już podczas wyjazdu. 

Preparaty farmaceutyczne

W trakcie planowania walizki jej zawartość zależy od wielu czynników, jednak bez względu na rodzaj, czas trwania czy cenę obozu istnieją pewne twarde wytyczne takie jak konieczność przyjmowania leków przez uczestnika obozu. W takim przypadku wszelkie środki farmakologiczne czy suplementy diety, wraz z dokładnym opisem należy przekazać kierownikowi wyjazdu. 

Obóz piłkarski to przede wszystkim trening

Proces planowania tego, jakie rzeczy chcemy spakować, musimy zacząć od dostosowania do tematyki wyjazdu, na który wybiera się nasze dziecko. W naszym przypadku będzie to obóz piłkarski, tak więc wypełnianie obozowej torby rozpoczniemy od przedmiotów piłkarskich. Jakich? 

Buty piłkarskie, czyli podstawowe wyposażenie każdego piłkarza. Każdy obóz czy kolonia, której głównym motywem jest piłka nożna to nawet kilkanaście treningów w ciągu kilku dni. Ze względu na różne warunki atmosferyczne, jedna para butów może nie wystarczyć.

Stroje piłkarskie, które w połączeniu z butami tworzą już pełny ekwipunek młodego piłkarza. Tutaj podobnie jak w przypadku butów, zastanów się and tym, ile sztuk odzieży treningowej może potrzebować Twój młody sportowiec i dla bezpieczeństwa dodaj jeszcze te dwie, trzy awaryjne. Nie zapomnij też o przynależności klubowej i zapakuj strój szkółki czy akademii piłkarskiej, w tym przypadku strój Football Academy. 

Niestety obozy w Polsce nie zawsze idą w parze ze słońcem, dlatego bardzo ważne jest spakowanie nieco cieplejszych ubrań na trening. Doskonale w tej roli sprawdzi się dres czy ortalionowa kurtka, która przyda się zarówno podczas kolonii dla najmłodszych, jak i najstarszych dzieci.

Obóz piłkarski to nie tylko trening

Kilka linijek wcześniej napisaliśmy, że taki obóz piłkarski to nawet kilkanaście treningów w ciągu kilku dni. To prawda, jednak wciąż pozostaje cała masa czasu, gdy piłkarze nie znajdują się na boisku. Podczas pakowania dziecka na wyjazd, zwróć uwagę na poświęcenie części miejsca w torbie na rzeczy, w których można spędzać czas wolny tj. wygodne ubrania czy klapki. Z doświadczenia sugerujemy jednak, żeby wyraźnie oddzielić sprzęt przeznaczony na trening, od tego zaplanowanego do czasu wolnego. 

Niezależnie od tego, czy wysyłamy dziecko na kolonię blisko Warszawy, czy na Mazurach, czy obóz ma charakter piłkarski, czy vogue travel - w torbie muszą znaleźć się wygodne buty do pieszych wycieczek. Celem każdego wyjazdu dla dzieci jest oczywiście dobra zabawa, ale w połączeniu z aktywnością fizyczną. Najprostszą z nich są spacery i wędrówki.

Atrakcje dodatkowe 

Obowiązkowym punktem każdego wyjazdu zorganizowanego dla dzieci są atrakcje dodatkowe. To od organizatora zależy ich forma, ale do rodzica należy przygotowanie do nich młodego obozowicza. Chcielibyście przecież uniknąć sytuacji, gdy w planie obozu znajduje się wyjście na basen, a w torbie brakuje kąpielówek, czy okularów do pływania. 

Zawsze zaglądajcie do wcześniej przygotowanego planu obozu. Dobrą praktyką będzie też przewidywanie, ponieważ innych atrakcji możemy spodziewać się nad morzem, a innych w górach. 

Co w czasie wolnym? 

To pytanie często spędza sen z powiek rodziców, którzy wysyłają dziecko na obóz po raz pierwszy. Rzeczywiście nie da się zaplanować każdej minuty spędzonej na kolonii czy zgrupowaniu, ale istnieją przedmioty, które mogą skutecznie ten czas zagospodarować. Gry planszowe, karty i książki nie zajmują dużo miejsca, a mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla relacji towarzyskich w ramach pokoju czy nawet całej grupy! 

Zanim zdecydujecie się na zapakowanie całej kolekcji ulubionych planszówek, zapytajcie o to organizatora. Może okazać się, że miejsce docelowe wycieczki jest już dobrze wyposażone.

Kieszonkowe na obozie 

Kolejny bardzo indywidualny temat, który zależy od wieku, stopnia odpowiedzialności dziecka czy rodzaju wyjazdu. Z drugiej strony jest do doskonała okazja, by porozmawiać o zaufaniu i pozwolić samodzielnie zarządzać budżetem przeznaczonym na obóz. Warto tę sprawę omówić z kierownikiem wyjazdu, który opierając się na bogatym doświadczeniu, pomoże dopasować kwotę do rodzaju wycieczki. 

Ostatnie wolne miejsce w torbie

Jest taka rzecz, która niezależnie od pory roku powinna znaleźć się w naszej strategii pakowania. Czapka! Zmieści się do każdej, nawet najbardziej przepełnionej walizki, a potrafi zdziałać cuda zarówno zimą, jak i latem. Drugi przedmiot, który wskażemy to mały worek lub mniejsza torba treningowa. Dzięki posiadaniu jej w asortymencie przemieszczanie się w trakcie obozu czy zgrupowania stanie się zdecydowanie przyjemniejsze. Każdy z tych przedmiotów dostępny jest w FA Shop. Zajrzyj tam przed wyjazdem (kilk)! 

Tylko spokój może nas uratować

Spokojna głowa to gwarant udanego wypoczynku. Przyłóżcie się do pakowania! Im lepsze przygotowanie, spakowanie walizki, tym większy spokój podczas nieobecności pociechy. 🙃

<< Poprzedni
Tagi

Obozy

Zgrupowania/Camps

Edukacyjny

Organizacyjny

co spakować

obóz

kolonia

zgrupowanie

obóz piłkarski

obozy piłkarskie